Екс-очільниця Мінздраву Уляна Супрун розповіла про доцільність і небезпеку обстеження на КТ під час захворювання на коронавірус. Колишня чиновниця каже, що лікарі призначають комп'ютерну томографію пацієнтам часто-густо необмірковано, при цьому не попереджаючи їх, якої шкоди це може завдати організму.
Під час процедури КТ людина отримує іонізуюче випромінювання, яке негативно впливає на організм. Зокрема, воно може призвести до пошкодження ДНК, а відтак збільшити ризик захворювання на рак. Звісно, бувають випадки, коли таке обстеження необхідне, однак лікарі нерідко призначають його необґрунтовано.
"Чому про це не говорять самі лікарі й ті заклади, які роблять КТ всім і всюди просто так, без усяких на те причин? Навіщо говорити про ризики й непотрібність процедури, якщо пацієнти платять за це гроші зі своєї кишені", – пояснює чиновниця.
Уляна Супрун вважає, що при призначенні КТ лікар завжди має класти на терези з одного боку очікуваний результат від такого обстеження, а з іншого – шкоду від нього.
Вона також каже, що для того, аби визначити важкість перебігу коронавірусу і доцільність госпіталізації пацієнта, є багато інших індикаторів здоров'я, які не потребують опромінення хворої людини.
"Тому в результаті ви не отримаєте жодної користі від проведеного дослідження, крім додаткової дози радіації та зайвих грошових витрат", - каже лікарка, яка сама в США працювала радіологом і знає, про що йдеться.
При цьому вона зауважує: на сьогодні медицина не має однозначної відповіді, чи підвищує процедура КТ ризик захворювання пацієнта на рак. Існуюча статистика надто мала для таких узагальнень. Проте більшість лікарів сходяться в думці, що так – підвищує. Особливо ризикована така процедура для людей, які вже хворіли на рак, або мають схильність до цього захворювання.
"Просто уявіть, що з кожним КТ ви збільшуєте свої шанси мати рак", - попереджає Супрун.
При цьому вона все ж зауважує, що є випадки, коли без КТ або рентгену при коронавірусі не обійтися.
"Робити КТ або рентген рекомендується госпіталізованим (!) пацієнтам із важким перебігом хвороби, які мають конкретні клінічні показання до КТ, наприклад задишку або наявність супутньої патології", - зауважує Супрун.
І звісно ж, ні в якому разі пацієнти не повинні самі собі "призначати" КТ, каже колишня очільниця Мінздраву. Звичайно, приватні кабінети, які проводять такі обстеження, всіляко заохочуватимуть вашу ініціативу, бо ви несете їм гроші, але пам'ятайте, що кожна доза опромінення – це крок назустріч раку. Не кваптеся скорочувати цю відстань.
Нагадаємо, Уляна Супрун також розповіла, як можна пришвидшити відновлення нюху і смаку після перенесеного коронавірусу. Виявляється, ці рецептори також можна тренувати, як і м'язи тіла.