Рослинна олія щодня використовується на кухні для приготування різних страв. На полицях супермаркетів в Україні часто продається неякісна продукція, і щоб купити "правильне" масло, потрібно знати, як відрізнити його від решти. Про тонкощі вибору і покупки рослинної олії розповів технолог з переробки і випуску масложирової продукції Сергій Дмитрук.
За словами експерта, більш якісна олія та, яка світліша за кольором, тому що вона було виготовлена із зерен, можливо, з використанням холодного методу пресування. Більш темна олія виходить у результаті нагрівання насіння на спеціальних жаровнях, і таке "пережарене" масло містить багато канцерогенів, які для організму дуже шкідливі.
Вибираючи соняшникову олію в магазині, необхідно звернути увагу на умови її зберігання. Майте на увазі, що під впливом будь-якого світла склад олії швидко псується, і вона втрачає свої корисні властивості. Тому бажано, щоб олія в супермаркеті стояла на нижніх полицях, десь в кутку вітрини.
Якщо ви звикли купувати соняшникову олію на базарі, то її потрібно обов'язково пробувати на смак і на запах, і вибирати масло, яке не має прілого аромату, гіркого смаку, і за кольором не надто темне. Помутніла олія - ознака зіпсованості рафінованого продукту.
Принесши рослинну олію додому, поставте її у темне прохолодне місце. Оптимальна температура зберігання соняшникової олії - від +5 до+20 градусів.
Раніше повідомлялося, що станеться з організмом, якщо перестати їсти солодощі.